Home » Evita Jacht – czarter i budowa jachtów na Mazurach

Szanowni Klienci,

Witamy na stronie firmy Evita Jacht z siedzibą w Giżycku.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych jachtów żaglowy, motorowych typu Houseboat oraz motorówek z uprawnieniami sternika motorowego lub bez uprawnień.

To, jak dobrym sposobem na spędzenie wakacji jest żeglowanie, z pewnością Państwo wiedzą, dlatego nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Wszystkich, którzy pragną odpoczywać podczas tegorocznego urlopu na mazurskich jeziorach zachęcamy do odwiedzenia strony naszej firmy. Proponujemy czarter jachtów na Mazurach. Jest to doskonałe miejsce na poznawanie uroków żeglowania, a łodzie, które zaoferujemy, świetnie się do tego nadają.

W skład naszej floty wchodzą luksusowe jachty z pełnym wyposażeniem, które są idealnie stworzone do wypoczynku na wodzie. Staramy się zapewnić takie warunki, aby Klient wybrał naszą ofertę, a nie pokój w dobrym hotelu. Żadne wczasy na lądzie nie pozostaną tak w pamięci, jak bezpośrednie obcowanie z dziką przyrodą.


Zachęcamy wszystkich, zarówno tych, którzy doskonale radzą sobie z żeglowaniem, jak i tych, którzy pragną poznawać tajniki tej sztuki do wynajmowania jachtów.

Mazury to idealne miejsce do uprawiania żeglarstwa i motorowodniactwa – te dyscypliny prężnie się tam rozwijają.

Planując wakacyjne wyjazdy, Polacy coraz chętniej wybierają mazurskie jeziora. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, wśród których, najważniejsze to stale rozrastająca się infrastruktura turystyczna, wzrastająca ilość atrakcji i możliwość spędzania czasu na łonie niezniszczonej przemysłem i czystej natury.

Ponadto Mazury zostały uznane za jedno z najlepszych miejsc do nauki żeglowania.

Wynajem jachtów


Wynajem jachtów - nasza firma specjalizuje się w czarterze jachtów motorowych oraz czarterrze żaglówek, zapoznaj się z naszą ofertą już teraz
Decydując się na wyjazd na mazurskie wakacje, warto zainteresować się możliwościami jakie daje czarter jachtów. Region ten jest pięknym miejscem, które trzeba koniecznie poznać z każdej strony – również z pokładu łodzi czy jachtu. Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z naszą ofertą. Dla osób, które nie potrafią samodzielnie żeglować, ale chcących przeżyć niezapomnianą przygodę mamy ofertę specjalną – wynajem jachtu motorowego lub żaglowego ze sternikiem. Jesteśmy przekonani, że po takim rejsie każdy będzie chciał posiadać własne uprawnienia do sterowania tego rodzaju pojazdem.

Chcielibyśmy odpowiedzieć Państwu na najczęściej zadawane nam pytania przez klientów i przybliżyć informacje dotyczące czarterów na terenie Wielkich Jezior Mazurskich:

Na jaki typ/model jachtu powinniśmy się zdecydować?
Wybór, wydawałoby się proste zadanie, ale przed podjęciem decyzji warto przeanalizować kilka czynników, które mają znaczenie, mianowicie:
1. Zasobność portfela – wiąże się z tym wybór wielkości łodzi, jego klasy, wieku i wyposażenia.
2. Liczbę załogi – czasami z najlepszym przyjacielem trudno wytrzymać, a taki rejs to nawet dwa tygodnie w jednym pomieszczeniu. A co kiedy wewnątrz będzie kilka osób? Największe mazurskie jachty oferują powierzchnię mieszkalną w przedziale 10-15m2, gdzie kajuty nie zawsze są zamykane.
3. Dobór załogi według płci i wieku – chodzi o intymność, wygodę i bezpieczeństwo poszczególnych członków załogi.
4. Sposób żeglowania.

Przy doborze właściwej konstrukcji jednostki pływającej istotną rolę odgrywa sposób, w jaki chcemy żeglować.

  • żegluga turystyczna – zalecamy łódź średniej klasy, posiadające koedukacyjną powierzchnię mieszkalną, czasem z zamykaną jedną kabiną. Sprawdzają się w dobrze wyposażonej marinie oraz przy cumowaniu na dziko.
  • żegluga sportowa – jachty do tego rodzaju żeglugi charakteryzują się dużą powierzchnią żagli, smukłą i lekką konstrukcją z otwartą rufą, sporym kokpitem oraz niewielką nadbudówką. Są one szybkie i zwrotne, ale wymagają od załogi sporego doświadczenia. Mniejsze konstrukcje często nie są wyposażone w kabiny WC. Czasem wyposażone w miecz szybrowy, umożliwiający szybką żeglugę, ale ze względu na ryzyko uszkodzeń, wymagające zwiększonej ostrożności w okolicach kamieni i mielizn.
  • żegluga hotelowa – to duże łódź, bogato wyposażone w urządzenia pokładowe i nawigacyjne, które zapewniają komfort i wygodę, ale kosztem szybkości. Przeważnie mają dwie lub trzy osobne, zamykane kabiny sypialne i przestronną kabinę WC. Jachty dla zamożniejszych najemców, wykorzystywane głównie do postoju w porcie niż przy plaży.
  • żegluga turystyczno-sportowa – nowoczesne, o dobrych właściwościach nautycznych, zapewniające zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Miłośnikom sportowego szaleństwa dadzą sporo wrażeń. Są najbardziej uniwersalne, ale nie należą do najtańszych.
  • żegluga trampingowa – tanie, małe łodzie (przeważnie starsze), które bez problemu wpłyną w każdy zakątek Mazur. Przeznaczone dla osób, którym niestraszne niewygody codziennej żeglugi.

5. Preferencje postojowe (marina czy na dziko) – tu istotną rolę odgrywają zdolności manewrowe jachtu oraz zanurzenie.

Z czego wynikają różnice w cenie czarteru?
Odpowiedź: – Koszt jaki poniesiemy wynajmując jacht motorowy lub żaglowy jest zależny od okresu, w którym chcemy go wynająć, a także od jego wielkości, wieku, stanu i wyposażenia.
Najlepsze ceny są w miesiącach określanych jako sezon niski tj: kwiecień, maj, początek czerwca oraz wrzesień, październik. Z wyższymi stawkami należy się liczyć w sezonie wysokim, czyli w okresie wakacji, a szczególnie w drugiej połowie lipca, pierwszej połowie sierpnia oraz w tzw. długie weekendy.

Słyszałem, że po rejsie trzeba wysprzątać i umyć jacht?
Odpowiedź: Różnie z tym bywa. Dawniej oddanie brudnego źle świadczyło o załodze. Obecnie czarter jachtów nie jest zarezerwowany tylko dla braci żeglarskiej. Usługa sprzątania jest obowiązkowo doliczana do ceny.

UWAGA: Do mycia nie wolno używać detergentów mogących zanieczyścić wodę. Zatruwanie wody jest zabronione i podlega karze (Prawo Wodne)!


Czym czyścić jacht w trakcie rejsu?

Odpowiedź: Jachty czarterowe wyposażone są w tzw. szczotkę ryżową do szorowania pokładu oraz wiaderko na lince do jego spłukiwania. Do mycia nie wolno używać detergentów (popularnej chemii gospodarczej), gdyż są one trujące dla środowiska.
W porcie jachty powinny być myte czystą wodą pod ciśnieniem (tzw. myjki ciśnieniowe), także bez użycia środków chemicznych.

Zatruwanie wody jest zabronione i podlega karze.

Jakie dokumenty muszę otrzymać od armatora?
Odpowiedź: Najczęściej czarterujący otrzymuje drugi egzemplarz umowy i kserokopię dowodu rejestracyjnego oraz protokół zdawczo-odbiorczy, Ubezpieczanie OC, JachtCasco, NW (kopia). Kapitan-sternik musi posiadać wymagane uprawnienia żeglarskie (szczególnie ważne przy dochodzeniu ubezpieczenia), jeżeli takowe są wymagane do prowadzenia określonego jachtu.

Czy wyjmując jacht dostanie dokumenty przeglądu technicznego i rejestracji jednostki, czy są one obowiązkowy?
Odpowiedź: Obecnie nie ma obowiązku rejestracji łodzi o długości kadłuba nie przekraczającej 12m lub jachtów motorowych o mocy silnika do 15kW. Nie ma też obowiązkowych przeglądów technicznych.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dn. 11 kwietnia 2008r. w sprawie trybu rejestracji statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu i rekreacji – Dz.U. Nr 72 z poz. 425 i 426)

Czy kaucja jest obowiązkowa?
Odpowiedź: Kaucja w usługach czarterowych jest standardem. Jej wysokość zależy od klasy jachtu i jakości wyposażenia . Ubezpieczenie nie obejmuje drobnych strat – np. utopienia kotwicy. W wielu przypadkach odzyskanie ubezpieczenia jest bardziej kosztowne niż poniesiona strata – np. w przypadku drobnego przetarcia/rozerwania żagla. Tego typu straty zawinione przez wynajmującego pokrywane są właśnie z kaucji.

Czy muszę wpłacić zaliczkę?
Odpowiedź: Zaliczka w usługach czarterowych jest standardem. Jej wysokość stanowi 30% wartości czarteru. Wpłata zaliczki jest potwierdzeniem rezerwacji (zawarciem umowy) jachtu w danym terminie.
Wpłata zaliczki jest dla nas gwarancją, że najemca nie rozmyśli się pod byle pretekstem.
Do momentu wpłacenia zaliczki rozmowy na temat rezerwacji czarteru uważa się za niezobowiązujące.

zy mogę wypożyczyć łódź bez dokumentów potwierdzających uprawnienia żeglarskie?
Odpowiedź: Od 1 stycznia 2008 roku do prowadzenia jachtu żaglowego o długości poniżej 7,5 m nie są wymagane żadne uprawnienia. W przypadku jachtów motorowych i motorówek o mocy silnika poniżej 10kW (ok 13 KM) nie są wymagane żadne uprawnienia motorowodne.
Podstawa prawna: (USTAWA z dnia 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o sporcie kwalifikowanym oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2007r. Nr 171 poz. 1208)
Pomimo zmiany przepisów wymagamy aby przynajmniej jeden członek załogi posiadał patent żeglarski.
Jeśli nie masz uprawnień możesz wynająć u nas sternika w cenie ok. 300zł/400zł doba + wyżywienie.

Posiadam stary patent żeglarza jachtowego. Czy na jego podstawie mogę wypożyczyć łódź?
Odpowiedź: Patent żeglarski nie traci ważności.

Czy patent żeglarza pozwala na kierowanie jachtem z silnikiem dowolnego rodzaju i o dowolnej mocy?
Odpowiedź: Tak, pod warunkiem, że jest to jacht żaglowy, a silnik jest napędem pomocniczym. Przykładem jest łódź z silnikiem o mocy 50KM.
Do kierowania motorówką czy jachtem motorowym z silnikiem o mocy powyżej 10kW (ok.13KM) wymagane jest posiadanie patentu motorowodnego.

Czy posiadając patent, a nie mając ukończonych 18 lat mogę skorzystać z czarteru jachtu?
Odpowiedź: Osoba niepełnoletnia nie posiada pełnych zdolności do czynności prawnych, a więc nie może być stroną umowy czarterowej. Może natomiast samodzielnie lub pod nadzorem prowadzić łódź wynajętą przez osobę pełnoletnią, biorącą na siebie odpowiedzialność za ewentualne straty materialne.


Czy mogę wynająć jacht w jednym porcie, a zwrócić w innym?

Odpowiedź: Tak. W cenniku tego rodzaju usługa nie jest wyszczególniona. Tzw. czarter One-Way jest droższy, gdyż zawiera opłatę za przeprowadzenie łodzi do portu macierzystego przez naszego pracownika i czasem za transport załogi do miejsca parkowania samochodu.

Co robić, gdy sprzęt zepsuje się podczas rejsu (np. silnik)?
Odpowiedź: Jeżeli na szlaku nastąpi jakaś awaria, należy zawsze dzwonić do armatora. W żadnym wypadku nie naprawiać samodzielnie lub korzystać z usług przypadkowego serwisu. Wydanych w ten sposób pieniędzy nigdy nie zwracamy, a w przypadku źle wykonanej usługi koszt ponownej naprawy ponosi najemca.

Co powinienem wiedzieć na temat paliwa do silnika?
Odpowiedź: Przed rejsem sternik jest dokładnie instruowany co do składu mieszanki.


Co zabrać na rejs

Odpowiedź: Przede wszystkim należy posiadać numery telefonów do WOPR oraz do właściciela jachtu. Inne rzeczy wedle potrzeb i zdrowego rozsądku.


Czy można nocować poza portem/mariną?

Odpowiedź: Nie istnieje przepis zabraniający postoju na dziko. Jeziora są własnością państwową i ogólnodostępną. Zawsze można stać przy brzegu na kotwicy.

Nie mniej nie wolno zapominać o:
Zgodnie z prawem wodnym (Ustawa Prawo Wodne z dn. 18 lipca 2001r. z późniejszymi zmianami) właściciele nieruchomości przyległych do jeziora bądź rzeki (powierzchniowych wód publicznych) mają zakaz grodzenia działki w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, oraz zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar. Nie oznacza to że można tam biwakować – wolno jedynie tamtędy przechodzić. Powyższy przepis nie dotyczy terenów specjalnych tj. rezerwat przyrody, teren wojskowy i inne specjalnego przeznaczenia, gdzie jest bezwzględny zakaz wychodzenia na brzeg.
Za wychodzenie na brzeg (korzystanie z prywatnej własności, pozostawienie śmieci, załatwienie potrzeb fizjologicznych itp.), będący czyjąś własnością (wejście na cudzy teren – np. camping, pole namiotowe, gospodarstwo agroturystyczne), właściciel lub dzierżawca może pobierać opłatę.
Rezerwaty przyrody (do których należy np. większość wysp na jeziorach mazurskich oraz niektóre jeziora – przede wszystkim Nidzkie, Dobskie) – zakaz cumowania i wychodzenia na brzeg.
Tereny leśne (przede wszystkim cały obszar sąsiadujący z Puszczą Piską, a więc zachodni brzeg jeziora Śniardwy oraz jezioro Bełdany i inne tereny Lasów Państwowych) – biwakowanie tylko w miejscach wyznaczonych. (Ustawa o lasach – Dz.U. 2005 nr 45 poz. 435). Poza oczywistymi sprawami, jak zakaz śmiecenia, niszczenie mrowisk, roślinności (m.in. cumowanie do drzew) itp., zabronione jest również puszczanie zwierząt domowych luzem oraz hałasowanie.

Ile wynoszą opłaty portowe?
Odpowiedź: Wysokość opłat portowych reguluje wolny rynek, więc cena zależy od właściciela przystani.

Czy można cumować do drzew?
Odpowiedź: Cumowanie do drzew jest zabronione i, jako wykroczenie, karane mandatem (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (dz. u. nr 212, poz. 2072, paragraf 7.04 pkt 3). Najlepiej zaopatrzyć się przed rejsem w specjalny świder cumowniczy, wkręcany w grunt lub po prostu wbić solidny palik.

Czy można kierować jachtem/motorówką po spożyciu alkoholu?
Odpowiedź: Sternik musi być trzeźwy! Gdyż w innym przypadku może stracić uprawnienia żeglarskie i/lub motorowodne oraz prawo jazdy tak samo, jak za kierowanie rowerem czy samochodem po pijanemu. Kierowanie jachtem lub motorówką pod wpływem alkoholu to przestępstwo. Dodatkowo w przypadku jakiegoś wypadku spowodowanego pod wpływem alkoholu umowa ubezpieczenia nie obowiązuje, a sternik ponosi odpowiedzialność materialną za wyrządzone szkody. W przypadku ofiar w ludziach – może trafić do więzienia.
Cytat z Kodeksu Karnego
Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Komentarz: Łódź płynąca na silniku jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu przepisów. Szlak żeglowny jakim są Wielkie Jeziora Mazurskie jest (wodną) drogą publiczną, a łódź płynąca pod żaglami, kajak, czy rower wodny jest innym pojazdem.

Czy dokarmianie ptaków wodnych jest zabronione?
Odpowiedź: Nie ma przepisu, który by tego zabraniał, jednak ze względu na ich zdrowie, nie jest to zalecane.

Czy miejsca niebezpieczne na szlaku są oznakowane?
Odpowiedź: Większość miejsc niebezpiecznych, takich jak podwodne kamienie czy mielizny, jest odpowiednio oznakowana. Niestety nie wszystkie, dlatego warto zachować ostrożność.